Piękno i funkcjonalność rolet

sitting area in a contemporary bedroom of a duplex apartment

Piękno i funkcjonalność rolet materiałowych daje im ogromną popularność

Starsze pokolenie na pewno doskonale pamięta jeszcze czasy, kiedy to każde okno musiało posiadać ogromne firany, a do tego zasłony. Skala tego trendu była wtedy mocno wyolbrzymiona. Sięgający do samej podłogi firany, często z pięknymi koronkami, ręcznie haftowane i wykonane z bardzo grubych materiałów. Do tego koniecznie potężne zasłony, wiązane na bokach okna za dnia i spuszczane na noc.

Miało to swoją urodę i na pewno wiele osób dąży dziś nie raz do takiego stylu retro. Wraz z początkiem lat 90-tych ubiegłego stulecia w Polsce pojawiła się jednak moda na żaluzje. Ich montaż był obowiązkowy w każdy oknie. Mieliśmy je nie tylko na blokowiskach, ale także w zwykłych domach jednorodzinnych. Żaluzje stanowiły szczyt luksusu i nowoczesności, były wygodne, nie wymagały prania i zapewniały dużą prywatność w nocy, a także ochronę przed słońcem w letnie dni.

Pod koniec tych lat powolutku do naszego życia zaczęły się wdzierać jednak rolety. Początkowo to właśnie one stanowiły dowód na wysoki status społeczny. Bardzo drogie świadczyły o zasobności portfela mieszkających tam ludzi.

Z czasem jednak materiałowa roleta zaczęła powszednieć i stawała się coraz popularniejsza. Choć nadal droższa niż żaluzje to jednak coraz częściej była wybierana z racji łatwości montażu. Montaż żaluzji wymaga sporych ingerencji w konstrukcję okna. Ich ewentualna naprawa także jest dość trudna. Roleta, szczególnie ta bez prowadnicy, montowana jest w kilka minut i nawet nie musi być przytwierdzona do samej ramy okna. Często zakrywają one bowiem po prostu całą wnękę okienną. Do tego ten element wystroju ładnie komponuje się z wnętrzem dzięki możliwości wyboru z pośród różnych kolorów. O żaluzjach z pewnością nie można powiedzieć, że stanowią ciekawy element wystroju, choć te współczesne nie raz zdają się przeczyć temu stereotypowemu myśleniu. Jak jednak wygląda sytuacja dzisiaj, czyli w XXI wieku?

Nowoczesność to zimny styl…lecz rolety nadal są w oknach

W XXI wieku, a przynajmniej póki co, nowoczesny styl wielu osobom się nie podoba, gdyż jest zwyczajnie zimny. Nowoczesność to metale, szczególnie aluminium i stal, ale także i szkło. Szklane ławy z metalowymi nogami, urządzenia gospodarstwa domowego obite zimną, błyszczącą blachą, ale na oknach wciąż mamy rolety, i to często właśnie te tradycyjne, a więc materiałowe. Co sprawia, że po dziś dzień są one tak popularne?

W dużej mierze wiąże się to z modą, choć nie do końca związaną z samymi roletami. Dzisiaj ludzie coraz częściej decydują się bowiem na gołe okna. Chwilowo mija moda na wieszanie firanek i zasłon. Gołe okna są z pewnością na czasie, ale jednocześnie taki styl rodzi problemy z prywatnością. Właśnie tutaj z pomocą może przyjść nam roleta. Dyskretna za dnia i bardzo przydatna nocą, gdyż skutecznie izoluje nas od zewnętrznego otoczenia. We współczesnym świecie nie brakuje wścibskich ludzi i, w szczególności na dużych osiedlach mieszkaniowych, możemy spotkać się z sąsiedzką inwigilacją oraz wysnuwaniem później dziwnych wniosków na jej podstawie, jak i oczywiście sianiem plotek. Rolety to jednak tak naprawdę piękno. Szczególnie te materiałowe mogą poszczycić się wyjątkowym wyglądem dzięki przeróżnych kolorom, a nawet i wzorom nakładanym na materiał.

Roleta dobrana do pomieszczenia

Wydawać by się mogło, że na przykład roleta materiałowa nie będzie nadawała się do kuchni bo przecież bardzo szybko się zabrudzi. Okazuje się jednak, że producenci tych elementów ozdobnych bardzo poważnie przemyśleli swoją ofertę. Do wspominanej już kuchni możemy zakupić bowiem roletę materiałową, która posiada specjalną warstwę odporną na brud. Choć nieczystości się na niej gromadzą to jednak wystarczy tylko przetrzeć je szmatką, aby znów odzyskały swój blask.

Do sypialni z kolei możemy korzystać ze specjalnych rolet, których materiał posiada ciekawą właściwość, zupełnie nie przepuszcza światła. Daje nam to 100% prywatności, ale także i spokojny sen, gdyż nigdy nie dotrze do naszej sypialni żadne niepotrzebne światło z zewnątrz.

Ciekawym rozwiązaniem są tutaj także rolety, które zostały wyposażone w prowadnicę. Choć ich montaż jest już nieco bardziej skomplikowany to jednak przydają się na wszystkich tych oknach, które często otwieramy. Materiał rolet na bokach znajduje się w prowadnicach dzięki czemu nawet po uchyleniu okna od góry roleta będzie ciągle ładnie do niego przylegała. Nie spadnie także w czasie przeciągu, otarcia się o nią oraz w innych sytuacjach. Doskonale sprawdzają się one także w przypadku okien dachowych, kiedy wiszą pod sufitem, często pod różnymi kątami.

Ogromne możliwości doboru rolet materiałowych do wnętrza

Ogromną zaletą rolet materiałowych jest to, że tak naprawdę nadają się do każdego rodzaju wnętrza. Czy to nowoczesne, klasyczne, a może nawet i retro…To nie ma znaczenia, ponieważ na rynku jest tak ogromny wybór, iż każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Dla wnętrz nowoczesnych świetnie sprawdzają się na przykład rolety w kasetach. Na górze okna montuje się kasetę do której roleta jest zwijana. Po bokach są prowadnice, a za opuszczanie i podnoszenie odpowiedzialna jest linka łańcuszkowa. Zastosowanie kasety daje wrażenie nowoczesności, a można nawet i zamontować roletę sterowaną elektrycznie. Co więcej, zwijanie rolet do zamkniętej kasety sprawia, że dużo dłużej zachowują swoją czystość.

Bardzo popularna jest dzisiaj także roleta rzymska. To pewnego rodzaju forma tradycyjnej zasłony, która także może być zwijana na dzień z wykorzystaniem łańcuszka. Jest to świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie zwyczajnie dookoła okna brakuje miejsca na powieszenie zasłony.

Ostateczny wybór jednak zawsze związany jest po prostu z naszymi potrzebami, z tym jak wygląda wnętrze domu czy mieszkania oraz po prostu z naszym gustem. Mnogość kolorów i wzorów daje ogromne możliwości. Zazwyczaj rolety produkowane są w dziesiątkach standardowych rozmiarów okiennych, ale jeśli tylko mamy życzenie to zawsze możemy zamówić roletę nietypową, wykonaną dokładnie pod podane przez nas wymiary. Największe z rolet potrafią mieć nawet 3 metry szerokości i aż 4 wysokości co jest doskonałym świadectwem na to, że możliwości techniczne w tym wypadku są dość duże.

 

Piękno i funkcjonalność rolet materiałowych daje im ogromną popularność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *